İnternetWordpress Dersleri

SSL Nedir Nasıl Kurulur ?

Wordpress SSL nedir ? SSL nasıl kurulur? SSL önemi nedir?

SSL Nedir ?

SSL açılımı (Secure Socket Layer) olan bir güvenli giriş katmanıdır, günümüzde popüler olan tüm siteler ssl ile çalışmaktadır ssl olmayan hiç bir site kullanımı ve giriş tavsiye edilmez ve kullanmamalıyız , bu yüzden web site sahibi olan herkes wordpress ssl nasıl kurulur bilmesinde fayda vardır.  SSL olmayan bir site direk güvenliğimizi tehdit etmek için açılmış olarak nitelendirebiliriz ve güvenmememiz gereken web siteleridir bir sitenin güvenli mi güvensiz mi olup olmadığını anlamamız için başta google chrome olmak üzere bir çok internet tarayıcısı bize url alanında bize bildirim göstermekdir daha basit olarak göstermek gerekirse ;

Örneğin ;

Yukarıda ki görselimizde gördüğünüz gibi url http://  şeklinde başlayan hiç bir internet sitesine güvenmemeliyiz , fakat hemen yan tarafında bulunan ve url adresi https:// diye başlayan web siteleri güvenilirdir ve ssl sertifikaları mevcuttur. bir ürün satın alırken kredi kartı banka kartı girmeniz gereken sitelerde herzaman ilk dikkat etmeniz gereken şey ürünü bulduğunuz değil girdiğiniz web sitesinde ssl kullanımının olup olmadığını denetlemek olması gerekli siteye girer girmez tarayıcı kısmında url bölümünün hemen başında eğer kırmızı bir işaret varsa hiç birşeye bakmadan o siteyi hemen terk edin eğer hemen url başında yeşil bir kilit varsa ve bu site güvenilir ibaresi görüyorsanız orada gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Wordpress SSL Nasıl Kurulur ?

wordpress SSL kurulumu 2 seçenekte kurulabilir, birinci seçeneğimiz htaccess dosyamızı açıp kodların en altına https yönlenme kodlarını eklememizdir ikinci seçeneğimiz ve basit şekilde herkesin yapabileceği seçenek olan eklenti yardımı ile ssl kurmaktır.

tabiki bunları anlatırken web sitenizin kurulu olduğu hosting hesabınızın veya sunucu hesabınızın size ücretsiz olarak tanımlamış olduğu bir ssl sertifikanızın olduğunu varsayıyorum. eğer bir ssl sertifikanız bulunmuyorsa belli başlı sertifika alabileceğiniz web siteleri bulunmaktadır bunların en güvenilir olanları aşağıda sıralayalım.

  1.     http://www.rapidssl.com
  2. http://www.verisign.com/ssl/
  3. http://www.digicert.com/  

Yukarıda belirtmiş olduğumuz web sitelerinden kendinize özel ssl sertifikası alabilirsiniz ve güncel olarak bir çok web sitesi buralardan kendilerine özel ssl sertifikası almaktadırlar eğer hosting ve sunucu sağlayıcınız size ücretsiz bir ssl sertifikası sağlamayı kabul etmediği taktirde bu web sitelerinden kendinize özel ssl sertifikası almanızı tavsiye ediyorum eğer bir ssl sertifikanız yok ise google sizi kötü amaçlı site olarak algılayacaktır ve web siteniz spam’a düşecektir aramalarda çok kötü yerlere düşebilirsiniz seo açısından ssl kurulumu yapmanızda her zaman fayda vardır.

Wordpress SSL Kurulumu Eklentisi

Ben size bugün kolay yöntem ve herkesin kullandığı seçeneği anlatacağım, diğer bir seçeneğimize gerek yoktur vaktinizi boşa harcamayın bu eklenti ile ssl sertifikanızı web sitemizde bloğumuzda veya eticaret sitemizde aktif etmiş olacağız.

Öncelikle wordpress kontrol panelimize girelim ardından eklentiler-yeni ekle yolunu takip ederek gelmiş olduğumuz bölümde sağ üst kısımda arama bölümüne (Really Simple SSL)  yazıp arattıktan sonra çıkan eklentimizi şimdi kur dedikten hemen sonra etkinleştir diyoruz.

Eklentimizi aktif ettikten sonra panelden ayarlar-SSL bölümüne gidikten sonra ilk çıkan ekranda ACTİVE SSL tıkladıktan sonra seçenekler kısmından önümüze gelen seçenekleri işaretleriyoruz.

Örneğin;

Yukarıda ki görselimizde gösterdiğimiz gibi işaretleri seçtikten sonra en aşağıdan kaydet diyoruz ve sayfamızı F5 ile yeniliyoruz kısa bir süre sonra web sitemiz ssl sertifikasına kavuşmuş olacaktır, bazı durumlarda tarayıcınızda bulunan çerezler yüzünden geç yüklenme olabileceğinden bu durum geçikebilir ama işleminiz tamamlanmıştır sorunsuz bir şekilde siteniz artık korumalı bir web sitesidir gönül rahatlığı ile web sitenizde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bugün ki dersimizde Wordpress SSL Nedir Nasıl Kurulur ?    öğrenmiş olduk umarım sizlere faydası dokunmuştur yapamadığınız ve takıldığınız noktalar olduğunda yorum kısmından bana yazabilirsiniz konumuzu okuduğunuz  için teşekkürler kolay gelsin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu