İnternetWordpress Dersleri

Web Siteyi Arama Motorundan Gizleme ?

Wordpress Siteyi Arama Motoru Gizleme Nasıl Yapılır ? Neden arama Motoru Gizleme Yapmalıyız ? Wordpress Siteyi Arama Motoru Gizlemenin Sebebi Nedir ?

Bir çoğumuz eğer bu şekilde arama motorunda arayarak bu konuya ulaşmak istiyorsak wordpress siteyi arama motorlarından gizleme seçeneğinin ne için kullanılacağını ve neden yapmamız gerektiğini biliyoruz demektir. Fakat bilmeyen insanlarda olduğundan bunun neden kullanmamız gerektiğinin açıklamasını yapmamızda fayda vardır.

Neden Sitemizi Arama Motorlarından Gizleriz ?

Daha yeni kurulmuş bir web sitesi tam olarak google için hazır değil demektir, daha sitemizde bir çok değişiklik yaparken bazı denemeler yaptığımızda örneğin sayfalar ekleyip silerken kategorilerimizi ayarlarken beğenmediğimiz hala hazır olmadığını hissettiğimiz anlarda bazı bölümleri siler yeniden düzenleriz makale yazdığımızda tam olarak seo uyumlu makale olmadığını düşündüğümüzde o makaleyi siler yenilemek isteriz veya bir tema kurduğumuzda hoşumuza gitmeyebilir tasarım olsun görsel olarak olsun değişmeyi düşünebiliriz bu durumlarda hala ayarlarımız tamamlanmamışken wordpress siteyi arama motorlarından gizleme seçeneği bizim yardımımıza koşar ne anlama geliyor bu gizleme işi diyorsanız arama motorlarının index seçeneği açık olduğunda ne yaparsak yapalım arama motorları yaptığımız herşeyi hemen googlede göstermeye başlayacaktır hoşumuza gitmeyen yerleri bile hemen googlede gösterime sokacaktır daha sonra insanlar googlede istemediğiniz şeyleri silinmesini istediğiniz şeyleri görerek sitenize geldiğinde aradıklarını bulamaz ve hemen geri çıkarlar seo açısından hiç iyi bir durum değildir o yüzden herzaman sitemizi tam haliyle hazır etmeden yayın hayatına geçirmemeliyiz bu yüzdende sitemiz yapım aşamasındayken herzaman arama motorlarından gizleme yapmalıyız.

       1)Wordpress Panelden Arama Motoru Engelleme

Wordpress sitemizi arama motorlarının indexlemesini engellemenin en basit yoludur, bu yöntemi kullanarak çok basit bir şekilde arama motoru index engelleme yapabiliriz.

Öncelikle wordpress sitenizin kontrol paneline giriş yapıyoruz.

Panelimize giriş yaptıktan sonra Ayarlar>>Okuma seçeneğimize girdikten sonra yukarıdaki ekran önümüze gelecektir,burada en alta baktığımızda ;

 

Arama motoru görünürlüğü kısmındaki kutucuğu tıkladığımız da  arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış  butonunu aktif etmiş oluyoruz böylece artık sitemiz tam olarak hazır olduğuna karar verene kadar bu seçeneği bu şekilde tutuyoruz sitemizi tam hazır hale getirdiğimizde de aynı bu yolu takip ederek bu işareti kaldırıyoruz ve böylece çalışmaya başlayabiliriz .Ayrıca siteniz hazır olduğunda bu seçeneği kapatmayı unutmayalım arama motorları sitenizi artık görmez ve yazdığınız hiç bir makaleyi konuyu index yapamayacağından dolayı googlede hiç bir konunuzu göremez hale gelirsiniz buda emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

        2) robots.txt Dosyası İle İndex Engelleme

Bazı kişiler bu işlemi yapmakta daha profesyoneldir tam olarak siteyi arama motorlarından gizleme yapılıp yapılmadığından emin olmak için sistem dosyalarından kod yardımı ile kesin bir şekilde engelleme yöntemini kullanabilirler bu seçeneklerimizden ikinci yöntem ise bir robots.txt dosyası hazırlayarak arama motoru engelleme yöntemini aktif edebilirsiniz.

Öncelikle  FTP bilgileriniz ile filezilla veya hosting hesabınız üzerinden sitenizin ana dosyalarına erişiyorsunuz ardından daha önceden otomatik olarak oluşturulmuş olan robots.txt dosyanıza sağ tıklayarak düzenle seçeneğine tıklayın  veya masaüstüne alın orada not defteri ile dosyanızı açtıktan sonra aşağıdaki kodu dosyanızın içerisine ekleyin.

Gerekli kod;

User-agent:     *
Disallow: /

Yukarıdaki kodumuzu dosyamızın içine ekledikten sonra hiç bir değişiklik yapmıyoruz ve dosyamızı kaydedip aynı şekilde FTP aracılığı ile dosyamızı ana dizinimize ekliyoruz ve işlemlerimiz tamamlanmıştır.

Evet arkadaşlar gördünüz gibi her iki yöntemde gördüğünüz üzere çok kolaydır böylece siteniz henüz yapım aşamasında iken bundan sonra ilk yapmanız gereken wordpress siteyi arama motorlarından gizleme seçeneğini aktif ettikten sonra sitemizi yayın hayatına hazırlama işlemlerimizi tamamlıyoruz ve ardından arama motoru gizliliğimizi kapatıyoruz yapamadığınız takıldığınız noktaları yorum alanından belirtebilirsiniz iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu