Wordpress DersleriWordpress Konular

Wordpress Siteye Google Analytics Kodu Ekleme

Wordpress sitemize nasıl  Google Analytics Kodu  ekleriz ? Google Analytics ne işe yarar ? wordpress sitemiz’e Google Analytics faydaları nelerdir ?

Wordpress sitemiz için en önemli varyasyonlardan birtanesi de tabiki Google Analytics kodudur. Google Analytics dünya üzerinde bulunan tüm web sitelerinin asla eklemeden geçmeyeceği wordpress dahil tüm sitelerde kullanılan istatistik aracıdır, Google Analytics kodu ile sitemizin analizlerini tekil hit,çoğul hit ülke bazında istatistikler kullanıcılar sitemize hangi tarayıcıdan hatta hangi cihazdan girdiğine kadar takip edebilmemize yarayan çok faydalı bir google uygulamasıdır.Google Analytics hem bilgisayar üzerinden hem mobil uygulama olarak appstore ve google play ile indirip hemen kullanmaya başlayabiliriz.

Peki wordpress siteye google analytics kodu nasıl eklenir başlayalım…

Google Analytics nasıl kayıt olunur ?

Öncelikle Google Analytics kodumuzu oluşturmak için kendi sitesine BURADAN giriş yapıyoruz,ardından önümüze gelen ekrandan ücretsiz kurulum yapın butonuna tıklıyoruz.

Ardından yukarıdaki görselde ki gibi gelen ekrandan hesap adı bölümüne sitemizin adını verebiliriz bende bu şekilde kullanıyorum birden çok sitemiz bulunuyorsa karışmaması için faydalı olabilir çok önemli değil daha sonra aşağıdan sonra ki seçeneğine tıklayıp devam ediyoruz.

MÜLK OLUŞTURMA BÖLÜMÜ

Şimdiki sayfamızda işe bir mülk oluşturuyoruz sitemiz için  Google Analytics kodu oluşturmamız için ayarlarımızı yapmaya devam ediyoruz.

Özellik adı:  <<< bu alana yine sitemizin adını yazabiliriz diğer sitelerimiz ile karışmaması için gerekli bir alandır domain adımızı yazıyoruz

Raporlama saati dilimi <<< bu alana bulunduğumuz ülkeyi ve saat dilimini yazıyoruz Google Analytics  raporlarımızın doğru bir şekilde bize yansıtılması için kesinlikle doğru seçmemiz gerekiyor.

Para birimi <<<  Bu alana yine bulunduğumuz ülkenin para birimini yazıyoruz,sitemiz güzel yerlere geldiğinde ve google adsense başvurumuz kabul olduktan

sonra Google Analytics  ve google adsense hesaplarımızı birleştiriyoruz ve hangi sayfamıza kaç hit gelmiş hangi konumuzdan kaç para kazanmış olduğumuzu görebileceğiz Google Analytics  en güzel özellikten birtanesidir.tüm bilgilerimizi doldurduk ilerliyoruz.

İş bilgileri

Bu bölümde sitemiz hakkında gerekli bilgileri doğru bir şekilde dolduruyoruz doğru bir şekilde yanıtlarsak eğer herşey doğru raporlanacaktır tarafımıza

Sektör kategorisi <<< Bu bölüm sitemizin kategorisidir sitemizin ne ile alakalı içerikler olduğunu seçeceğimiz bölümdür örneğin; haber sitesi, teknoloji sitesi vb  karşınıza çıkan seçeneklerden sitenize uygun olan bir kategoriyi seçebilirsiniz.

İşletme boyutu <<<  Burada ise gerçek bir işletmemizin sitesi var ise;

 • Küçük – 1-10 çalışan
 • Orta – 11-100 çalışan
 • Büyük – 101-500 çalışan
 • Çok Büyük – 500+ çalışan

bu şekilde karşımıza seçenekler gelecektir eğer işletmeniz var ise bu seçeneklerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

bir sonraki seçenekte  bize Google Analytics’i işletmenizde nasıl kullanmak istersiniz ? diye soru soruyor  burada ise

 • Siteyle veya uygulama ile müşteri etkileşimini ölçme
 • Site veya uygulama deneyimini optimize etme
 • Birden çok cihaz veya platformdaki verileri ölçme
 • Reklam maliyetini optimize etme
 • Dönüşüm sayısını artırma
 • İçerikten para kazanmayı ölçme
 • Online satışları analiz etme
 • Uygulama yüklemelerini ölçme
 • Olası satış yaratmayı ölçme
 • Diğer

Yukarıdaki seçenekler sizin ne istediğinize sitenizde neleri görmek neleri ölçmek ve raporlarmak istiyorsanız ona göre istediğiniz bir ve daha çok seçeneği seçebilirsiniz size kalmış bir bölüm hepsinide seçebilirsiniz bu seçenekler ileride sitemiz için çok faydalı seçeneklerdir bilmek istediğimizden çok daha fazlasını verecektir bize Google Analytics 🙂 burayıda tamamladıktan sonra oluştur dedikten sonra Google Analytics Hizmet Sözleşmesi Şartları karşımıza geliyor bulunduğumuz ülkeyi seçiyoruz ve şartları kabul etmek için kutucukları onaylıyoruz böylece şözleşmeyi kabul etmiş sayılıyoruz tavsiyem üşenmeyip okumanızdır.

sözleşmeyi onayladık ve ilerledik sonraki sayfada önümüze bir uyarı çıkacaktır  (Veri akışı bulunamıyor. Bu mülkte veri toplamaya başlamak için lütfen akış oluşturun)  akış kurulumuna gidin seçeneğine tıklıyoruz ve aşağıdaki görsel önümüze geliyor.

Burada Web sitesinin URL’si <<<bölümüne sitemizin urlsini https:// başlayacak şekilde kopyalıyoruz sitemizi görmesi ve daha sonra kodu doğru olarak algılaması için önemlidir.

Akış adı <<< buraya yine websiteniz için raporlarım gibi bir isim girebilirsiniz burayıda tamamladıktan sonra oluştur diyoruz.aşağıya doğru indiğimizde Etiketleme Talimatları  bölümünü göreceksiniz burada Google Analytics dokunuyoruz ve ardından bize aşağıdaki izleme kodumuzu vermiş oldu.

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-C0793TVX76"></script>
<script>
 window.dataLayer = window.dataLayer || [];
 function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
 gtag('js', new Date());

 gtag('config', 'G-C0793TVX7111');
</script>

Kodumuzu kopyaladık ve ardık sitemize eklemeye hazırız. sitemizin wordpress paneline giriyoruz. önceki KONUMUZDA öğrenmiştik wordpress panelimize nasıl girebileceğimizi. daha sonra sırası ile görünüm> açılan listeden tema düzenleyici bölümüne tıklıyoruz not: Bu bölüme çok dikkat etmeniz gerekiyor burada yapacağınız en ufak bir hata sitenizin bozulmasına sebep olacaktır o yüzden kodumuzu eklemenin dışında herhangi bir yere dokunmadan kaydedip çıkıyoruz.
Tema düzenleyiciye tıkladıktan sonra önümüze kodlarla dolu bir sayfa açılacak,daha sonra sağ taraftan header.php dosyamızı buluyoruz bu dosya ile sitemize bir çok şey ekleyebiliriz google adsense kodumuz dahil olmak üzere bu dosyada yapacağımız tüm değişikler sitemizde görünecektir. header.php dosyamıza girdik yukarıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi </head>  etiketinin hemen karşısına veya bir satır altına da yapabiliriz hiç bir sorun teşkil etmeyecektir bir boşluğa sağ tıklayıp kopyaladığımız Google Analytics  kodumuzu yapıştırıyoruz ve hiç bir şeye dokunmadan en alttan dosyayı güncelle seçeneğine tıklıyoruz.

 

Tüm işlemlerimiz bukadar  bugün wordpress Wordpress Siteye Google Analytics Kodu nasıl eklenir bunu anlatmış olduk umarım faydalı olmuştur sizler için herkeze kolay gelsin sitenizle alakalı yapamadığınız takıldığınız sorun yaşadığınız birşey olduğunda yorumda belirtebilirsiniz iyi günler.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu