Wordpress DersleriWordpress Konular

Wordpress Manuel Kurulum nasıl yapılır ?

wordpress manuel kurulum nasıl yapılır? wordpress manuel kurmak için neler yapmak gerekir hangi yöntem ile kurmak daha doğrudur?

wordpress manuel kurmak için gerekenler;

  • HOSTİNG
  • ALAN ADI

Wordpress manuel kurmak için öncelikli olmazsa olmazımız olan hosting ve domaindir,hosting sitemizi 24 saat açık kalmasını sağlayan serverların adıdır,domain ise web sitemizin adı onurlugazeteciler.org gibi google.com gibi isimlere alan adı veya domain adı verilir.

hosting satın almak için TIKLAYINIZ…     Buradan dilediğiniz bütçenize uygun bir paket satın alarak hosting sahibi olabilirsiniz.

domain satın almak için TIKLAYINIZ…     Buradan istediğiniz ve proje olarak düşündüğünüz akılda kalıcı bir domain belirledikten sonra uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. önerim herzaman  .com olan bir alan adı kullanmanızdır.

Hosting ve domainimizi satın aldıktan sonra gelelim manuel olarak wordpress sitemizi nasıl kuracağımıza.

bir önceki yazımızda hostingimize alan adımızı nasıl ekleyeceğimizi ve otomatik olarak nasıl kurabileceğimizi anlatmıştım o konuya BURADAN  bir göz attıktan sonra manuel olarak kurulumumuza başlayalım. domainimizi hostingimize bağladık ve ns adreslerini domain ayarlarından hosting hesabımıza yönlendirdik daha sonra cpanel veya pleks panel hangisini satın aldıysanız panelde bulunan FTP bilgilerimiz ile  bir dosya aktarma programı olan filezilla ile dosyalarımızı sitemize yükleyeceğiz.

öncelik olarak Filezilla indirmek için TIKLAYINIZ.    web sitesine ulaştıktan sonra Download FileZilla Client seçeneğine basıp programızı indiriyoruz, filezilla programımızı indirdik şimdi yine hosting panelimize dönüyoruz ve FTP, FTP ERİŞİMİ gibi bir seçenek görürsünüz bu bölümden bir önceki yazımda anlattığım gibi site kurmadan önce bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmuştuk onlara eriştikten sonra filezilla programımızı açıyoruz. ve aşağıdaki görseldeki gibi gerekli yerleri dolduruyoruz.

programa tıkladıktan sonra sol üstten Dosya>site yöneticisi bölümüne tıkladıktan sonra görseldeki bölüm önümüze gelmiş bulunuyor daha sonra ;

(iletişim kuralı)  bu bölüme dokunmuyoruz program’da bu seçenek seçili olarak geliyor dokunmadan devam edelim

( sunucu )  burası sitemizin ana dizinine ulaşabilmemiz için en önemli bölümdür yanlış yapılması durumunda hiç birşekilde web sitemizi oluşturamaz ve dosya yükleyemeyiz. sunucu bölümü yine hostingimizin bize verdiği panelde genel’de sağ kenarda ip adresi olarak görünür.

örneğin :   IP Adresi: 185.254.87.54   sunucu bölümümüze hostingimizin ip adresini yazıyoruz.

(şifreleme)  bu bölüm programın varsayılan ayar olarak (olabiliyorsa TLS üzerinden açıkta  FTP kullanılsın) bu seçenek olarak gelmektedir, biz bunu (yalnız düz ftp kullanılsın güvenli değil )  seçeneği ile değiştiriyoruz. herhangi bir hatada uyarı vermeyecektir hatalı bir durum söz konusu değildir  ben dahil bir çok kişi bunu bu şekilde kullanmaktadır sorunsuz bir şekilde seçiminizi yapıp devam edebilirsiniz.

(oturum açma türü)  oturum açma türü bölümünü varsayılan olarak normal seçili olarak gelmektedir bizde bu seçeneğimizi değiştirmeden devam ediyoruz.

(kullanıcı adı )  bu bölümde hostingimizin panelinden ftp bölümünde daha önce sitemizi domainimizi eklerken oluşturduğumuz ftp kullanıcı adını yazmamız gerekiyor,panelinizden ftp bölümüne giriş yapıyorsunuz oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adını bu bölüme yazıyoruz.

(şifre)  bu bölümde yine hostingimizin panelinde bulunan ftp bölümünden kullanıcı adımıza tıklıyoruz ve genelde orada şifre alanı boş görünmektedir hemen yeni bir şifre oluşturuyoruz karmaşık bir şifre oluşturmanızı öneririm bir alt satırda yaptığınız şifreyi tekrar doğruladıktan sonra onayla seçeneğine tıklayıp kaydediyoruz. daha sonra bu şifremizi filezilla programımızda şifre bölümümüze yazıyoruz.

Tüm bu işlemlerimizi yaptıktan sonra eksik veya hatalı bir işlem yapmadığımız taktirde sitemizin ana dosyalarına erişmiş bulunuyoruz. dosyalarımızı aşağıdaki görsel’de nereye yükleyeceğimizi belirttik.

Buraya kadar geldikten sonra biz wordpress manuel kurulum yapacağımız için öncelikle wordpress’in kendi sitesinden wordpress son sürümünü indirmemiz gerekiyor kesinlikle wordpress’in kendi sitesinden indirelim başka bir siteden indirdiğiniz dosyalar virüs içerebilir ve sitenize kolaylıkla erişebilirler  en güncel wordpress sürümünü indirmek için TIKLAYINIZ.  Buraya tıkladıktan sonra wordpress’in son sürümü olan wordpress 5.6 sürümünü indirmeyi başlatalım.

Wordpress dosyalarımız indikten sonra tekrar hostingimizin panelinde (veri tabanları) bölümüne giriyoruz ve veritabanı ekle diyoruz, aşagıdaki görselde gördüğünüz alan gibi bir bölüm açılacaktır ben yine kendi firmamdan aldığım sunucumda görünen şekilde görüntü paylaşıyorum her firmada farklılık gösterebilir fakat aşağı yukarı aynı ve benzer olacaktır.

(veritabanı adı ) Buraya herhangi bir kelime yazabilirsiniz kısa olsun

(ilgili site )  sizin hostinginizde böyle bir seçenek olmayabilir fakat olması halinde buraya tıklayarak kendi alan adınızı seçiniz.

Daha sonra kullanıcılar bölümüne geliyoruz ve (Bir veritabanı kullanıcısı oluşturun ) seçeneğini işaretliyoruz,hemen altından devam ediyoruz

(veritabanı kullanıcı adı )  Buraya vertabanı adını yazıp  sonunada bir harf ekleyebiliriz  örneğin : veritabanı adımız wordpress olsun veritabanı kullanıcı adını’da wordpress1 olarak yazabiliriz veya istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

(veritabanı şifre) kullanıcı adımızı oluşturduktan sonra burayada bir karışık noktalama işaretleri olan kolay bilinmemesi gereken bir şifre oluşturuyoruz.

vertabanı adı ve kullanıcı adımızı oluşturduk şimdi indirdiğimiz wordpress dosyamızı açıyoruz ve ardından (wp-config.php) adında dosyamızı sağ tıklayıp düzenle diyoruz ve aşagıda fotoğrafta bulunan yerleri dolduralım.

DB_NAME  Bu bölümde tırnaklar arasına az önce yukarıda oluşturduğumuz veritabanı adını yazıyoruz 2 tırnak arasına gelecek şekilde eksiksiz bir şekilde veritabanı adımızı yazalım

DB_USER Bu bölüme tırnaklar arasına hosting panelimizde oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı adımızı yazıyoruz yine 2 tırnak arasına herhangi bir yanlış yapmadan eksik olmayacak şekilde yazıyoruz.

DB_PASSWORD   Bu bölüme tırnaklar arasına hoting panelimizde veritabanı adı ve veritabanı kullanıcı adı oluşturduktan hemen sonra oluşturduğumuz karmaşık olan şifremizi 2 tırnak arasına eksiksiz ve yanlış olmayacak şekilde yazalım.

DB_HOST Burası genelde varsayılan olarak localhost olarak gelir herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek olmayacaktır herhangi bir hata oluşması durumunda hemen hosting firmanızdan yardım isteyerek veritabanı sunucu isminizi öğrenebilirsiniz.

herşeyimizi doğru bir şekilde yaptıktan sonra sağ üsten çarpı basarak değişikleri kaydet diyoruz ve dosyalarımız artık hostingimize atılmaya hazır hale gelmiştir.

Şimdi filezilla programımızı açıyoruz ve  genelde httpdocs olarak görünür httpdocs tıklıyoruz ve bir alt bölümde boş bir ekran önümüze geliyor.daha sonra indirdiğimiz wordpress dosyamızı açıyoruz ve tümünü sçetikten sonra faremizle tutarak filezilla programımızda ki boş alana bırakıyoruz,çok kısa bir süre içinde wordpress dosyalarımız yüklenmiş olacaktır ve işlemlerimiz tamamlanmıştır. https://domainadi.com/wp-admin olarak giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifremizle artık wordpress kurulumu tamamlanmış olarak sitemiz hazır hale geldi.

Bu yazımızda bir önceki yazımızdan farklı olarak tüm işlemlerimizi manuel olarak tek tek nasıl yapacağımızı öğrendik çok karışık görünsede işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra hiç bir problem oluşmayacaktır yapamayan arkadaşlarımız BURAYA TIKLAYARAK diğer konumuzdan daha kolay kurulum hakkında yardım alabilirler yapamadığınız ve takıldığınız bölümleri yorumda bana sorabilirsiniz kolay gelsin.

 

 

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu