Wordpress Dersleri

Siteye Eklenti Nasıl Kurulur ?

Wordpress Eklentisi Nasıl Kurulur ? WordPress eklentisini kurmak istiyor musunuz? Wordpress Eklentilerinin Avantajları Nelerdir ?

WordPress, içeriği bir internet web sitesi aracılığıyla yönetmenize ve yayınlamanıza olanak tanıyan bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Peki, web siteniz için WordPress kullanmak istiyor musunuz? Cevabınız evet ise, WordPress Eklentisinin nasıl kurulacağı web siteniz için çok önemlidir. Mevcut birkaç WordPress sürümü arasından seçim yapabilirsiniz ve ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olacak birçok eklenti mevcuttur.

Wordpress Eklentisi Kurulumu

WordPress kullanarak web sitenize nasıl yeni özellikler ekleyeceğiniz hakkında bir fikriniz var mı? WordPress eklenti kurulumu zor değildir, ancak sizin açınızdan biraz zaman ve çaba gerektirir. WordPress’in avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için nasıl kurulacağına ilişkin talimatları okuyup anlamak iyi bir fikirdir. WordPress, dünya çapında birçok blog yazarı tarafından kullanılan popüler bir CMS’dir. Özellikle blog yazarları için yararlı olan web tabanlı bir arayüz aracılığıyla içeriği yönetmenize ve yayınlamanıza yardımcı olur.

WordPress’i kurmanın iki yolu vardır, biri yerleşik yükleyiciyi kullanmak, ikincisi ise eklenti dizinlerini kurmaktır. Yerleşik yöntemi kullanıyorsanız, web tarayıcınızda “Wordpress” i arayabilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir seçenek listesi alırsınız. Bu basit bir işlemdir, tek yapmanız gereken birkaç adımı takip etmek ve WordPress’iniz çalışır durumda olacaktır. İkinci yöntem için eklenti dizinlerini bulmanız gerekir. Resmi kaynak kodunu kullanmayı tercih ederseniz, farklı siteleri ziyaret edebilir veya WordPress resmi deposunu kullanabilirsiniz.

WordPress’i kurmanın en kolay ve basit yolu, yerleşik ftp istemcisidir. Bir Wordpress web sitesinde Wordpress kullanıyorsanız, dosyaları yüklemek için bir FTP istemcisine bağlanmanız gerekebilir. Bir FTP istemcisine erişiminiz yoksa, bir tane oluşturmanız gerekebilir. WordPress ayrıca yerleşik SSL / TLS desteğine sahiptir, bu, kullanıcılarınızın içeriğinizi indirebileceği veya güvenli (TLS) sayfanız aracılığıyla yükleyebileceği anlamına gelir. Kullanıcılarınız güvenli sayfadan içeriğinize erişebildiklerinde, dosyayı veya içeriği başarılı bir şekilde kaydedebilmek için bir flash sürücüye veya başka bir medya depolama cihazına ihtiyaç duyabilirler.

FTP bağlantınız kurulduktan sonra, artık WordPress eklentinizin kurulum sürecine geçebilirsiniz. Yönetim alanında, kurulu eklentileri eklemek, mevcut eklentileri düzenlemek ve yeni eklentiler eklemek için simgeler bulacaksınız. Yeni eklentiler eklemek için önce “” kelimesinin yanındaki “Ekle” düğmesine tıklayın. Ardından, yüklemek için istediğiniz dili, örneğin Almanca’yı seçin. Son olarak, ister WordPress kurulum klasörünüzde, ister ana kurulum dizininizde olsun, eklenti dizininin konumunu doldurmanız gerekecektir.

Eklentiyi yükledikten sonra, WordPress size eklentinin nereye kurulmasını istediğinizi soracaktır. Genel veya özel dizinlere yüklenmesini istiyorsanız, “Yeni Dizin Ekle” düğmesine tıklamanız gerekecektir. Eklentinizin yalnızca genel dizine yüklenmesini istiyorsanız, “Kullanıcıları Bildir” kutusunu işaretlemeniz gerekir. Son olarak, kurulumu tamamladıktan sonra, değişikliklerinizin uygulandığını fark edeceksiniz ve değişikliklerinizi görmek için WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu