İnternetWordpress Konular

404 Hatası Çözümü

Wordpress’de yazılar 404 hatası veriyor çözümü nedir ? Wordpress ana sayfa’da problem yok ama konu içi 404 hatası veriyor nasıl düzeltebilirim ?

Bu yazımızda wordpress sitemizde 404 hatasının çözüm yollarını ve problemleri nasıl ortadan kaldırırız bunu anlatmaya çalışacağım.

wordpress 404 not found hatası aslında büyük bir hata değildir internet tarayıcımız bu içeriği bulamadığında sitemizin çalıştığını fakat konu içeriğini bulamadığında bizim karşımıza çıkan bir uyarıdır o yüzden çözümüde zor değildir.

wordpress tabanlı web sitemizi daha önce kurduk ve tüm ayarlarını yaptık ve çalışmaya başladık içeriklerimizi yazıyoruz ama ana sayfamızda tüm içeriklerimiz sağlıklı bir şekilde görünüyor fakat bir içeriğe tıkladığımızda önümüze koskoca bir 404 not found hatası çıkıyorsa eğer korkmamıza hiç gerek yoktur ve çözümü bir kaç yolla çözebiliriz çözüm yollarını el aldığımızda ;

1) Kalıcı bağlantıları sıfırlama yöntemi:

wordpress sitemizde 404 not found hatası aldığımızda ilk yapmamız gereken kalıcı bağlantıları sıfırlamak olacaktır.ilk olarak wordpress sitemizde panelimize giriyoruz ardından sırası ile Ayarlar-Kalıcı Bağlantılar sıralamasını takip ediyoruz önümüze aşağıdaki görsel gibi ekran gelecektir.

genelde varsayılan olarak özel yapı seçeneği seçili olarak gelmektedir  açılımında bulunan /%postname%/ içeriğin başlığını belirtmek için bulunmaktadır eğer bu seçeneği seçerseniz bir yazı yazdığınızda içeriğine girdiğinizde yazınızın başlığı url bölümünde yazacaktır örneğin; https://onurlugazeteciler.org/wordpress-kurulum-nasil-yapilir/bu şekilde yazı isminiz görünecektir yine 1 numarada bulunan yazı ismi bölümüde aynı şeyi yapmaktadır bu seçeneği seçtiğinizde yine örneğimizdeki gibi url kısmında yazınızın başlığı görünecektir doğru seçenek budur. bunların hangisi seçili olursa olsun siteniz 404 not found hatası verebilmektedir bu bölüme geldiğimizde kalıcı bağlantıları sıfırlamak için hiç birşeye dokunmadan değişiklikleri kaydet diyoruz ve kapatıyoruz bunu yaptığımızda muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır, eğer hala sorununuz çözülmediyse diğer çözüm yollarına geçebiliriz.

2) .htaccess Dosyasını Kurtarma

Yukarıda ki yapmamız gereken tüm ayarları doğru bir şekilde yaptık kalıcı bağlantılarımızı sıfırladık fakat hala sitemizde konu içine girmeye çalıştığımızda 404 not found hatası almaya devam ediyoruz sorun değil bu seçeneğimiz ile de bu hatayı ortadan kaldırabilmemiz mümkündür .htaccess dosyası sitemizde bir çok hatayı görmemize hataları düzeltmemize yarayan dosyadır düzeltme yapabileceğimiz gibi içerisine yanlış bir kod eklememiz de sitemizi aynı şekilde bozacaktır

örnek;

.htaccess dosyamızın içeriğini açtıktan sonra kodların en alt satırısına aşağıdaki kodu eklediğimizi varsayalım.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.websiteniz.com [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.gidecekolansite.com/$1 [L,R=301,NC]

.htaccess dosyamızın içeriğine bu kodu eklediğimizde kendi siteniz alt satırdaki koda yazdığınız siteye yönlenecektir ve her sitenize gelenler o siteye yönlenecektir ve bütün hitiniz o siteye gidecektir emeğiniz tamamen boşa gidecektir bu yüzden bilmediğiniz kodları hiç birzaman htaccess dosyanızın içerisine eklemeyelim.

gelelim .htaccess dosyamızı kurtarmaya,kalıcı bağlantılarda her değişiklik yaptığımızda bu veriler ve değişiklikler .htaccess dosyamıza kaydedilir.

hosting panelimizden web sitemizin dosya yöneticisine girdiğimizde genelde httpdocs içeriğine girdiğimiz anda dosyalarımız karşımıza gelmektedir. yukarıda görselde htaccess dosyamızı bulduk ve tıklayarak içeriğine giriyoruz içeriğinde kalıcı bağlantımızda yaptığımız yanlış ayarlar kayıtlı bulunmaktadır içeriğine girdikten sonra tüm herşeyi siliyoruz ve içerisine aşağıda ki kodu yapıştırıyoruz.

  1. # BEGIN WordPress
  2. <IfModule mod_rewrite.c>
  3. RewriteEngine On
  4. RewriteBase /
  5. RewriteRule ^index\.php$ – [L]
  6. RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  7. RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  8. RewriteRule . /index.php [L]
  9. </IfModule>
  10. # END WordPress

Kodlarımızı dosyamızın içine yapıştırdıktan sonra sıfırlamış olduk tüm kalıcı bağlantı ayarlarımızı kurtardık hiç bir değişiklik yapmadan dosyamızı kaydedip çıkıyoruz böylece ilk kurulumda varsayılan olarak gelen ana ayarlarımıza dönmüş olduk ve yüksek ihtimalle sitemizde karşılaştığımız 404 not found hatasından kurtulmuş olduk.

evet arkadaşlar bu dersimizde wordpress sitemizde konu içlerinde karşılaştığımız 404 not found hatasını nasıl basit bir şekilde düzeltebileceğimizi öğrendik umarım faydalı olmuştur ve işinize yarayan bir konu olmuştur,sonraki derslerimizde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu