Sosyal Medya

Teknoloji Çocukları Etkiliyor mu – Artıları ve Eksileri

Teknoloji Çocukları Etkiliyor mu – Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Teknolojik araçlar çocukları olumsuz bir şekilde etkiler mi? Tüm çocuklar farklı olduğu için bu cevaplanması zor bir sorudur. Bir çocuk için can sıkıcı olabilecek şey başka bir çocuk için eğlenceli olabilir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun neyle ilgilendiğini ve hangi teknolojik araçları ilginç bulabileceğini belirlemelisiniz. Bir oyuncak cep telefonu, çok karmaşık olduğu için çocuğunuzun oynamasını istemeyeceğiniz bir şey olabilir. Ama öte yandan, küçük kızınız en sevdiği prensesin cep telefonuyla oynamayı çok ister. Bu durumda, onunla oynamasına izin verebilirsiniz.

Tabii ki, onu kullanırken güvende olduğundan emin olmalısın, çünkü sonunda incinebilir. Aynı şey elektronik oyunlar için de geçerlidir. Bazı ebeveynler, oyun cihazlarının çocuklarının gelişimi için kötü olduğunu düşünüyor. Aksine, bu oyunlar aslında çocuğunuzun kaslarını güçlendirebilir. Tıpkı diğer araçlar gibi, teknolojinin de avantajları vardır.

Çocuğunuzun bir oyun konsolu varsa, onu sevmesi ve kullanmak istemesi daha olasıdır. Böyle bir teknolojiye sahip olmanın bir başka avantajı, çocuğunuzun yeni bir şeyler öğrenirken gerçekten eğlenebilmesidir. Sadece aletleri oynayarak eğlenecek. Elbette, gadget’ı doğru şekilde kullandığından ve kötüye kullanmadığından emin olmalısınız. Çocuğunuzun mevcut en son cihazla oynamayı sevdiği için çalışmalarına ilgisiz kalmasını istemezsiniz.

Çocukların cep telefonu veya bilgisayar kullanmasına izin verilmemesi gerektiğine inanan bazı ebeveynler de var. Belki de bu oyuncakların çocukları üzerindeki etkisinden endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, bir çocuk telefon veya bilgisayar kullanmak isterse, onu neden durdurmalısınız? Şüphesiz sen ona eşyaları kullanmasına izin verdin.

Bunun yerine çevrimiçi oyunlar oynamak istiyorsa, oynamalarına izin verin. Sonuç olarak, modern teknolojiyi kullanmak söz konusu olduğunda hiçbir olumsuzluk olmamasıdır. Hatta bu tür araçlardan ilk yararlananlar çocuklar bile olabilir. Çocukların cep telefonlarını ve bilgisayarları kendilerinin kullanması çok uzun sürmeyebilir. Onlar için güvenli olduğu sürece ebeveynler çocuklarının en son teknolojiyle eğlenmesine izin vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu